Ohranjanje severozahodnih primorskih narečij
V okviru našega programa za ohranjanje, raziskovanje in primerjanje narečij SZ Primorske narečne skupine, v katero sodijo kobariški in bovški govori ter rezijansko, tersko in nadiško narečje, bi radi zbirali narečne besede in jih objavili v narečnem slovarčku. Pozivamo vas, da tudi sami pripomorete k ohranitvi starih besed ter nam jih pošljete preko spletnega obrazca ali emaila. Pod severozahodna primorska narečja spadajo:

Obsoško narečje
Govori se na območju od Kobarida do Trente. Deli se pretežno na kobariški, bovški in kotarski govor ter v okviru teh še na ožje lokalne govore. Pozna tonemsko naglaševanje na dolgih zlogih in jakostno na kratkih zlogih.

Nadiško narečje
Govori se ob reki Nadiži v Benečiji. Naglasna mesta so zelo arhaična (ohranjen tip: sestrá, kosá, meglá). Benečani se povezujejo v društva, inštitut, imajo dvojezično šolo, časopise, knjige ipd. in skrbijo za rabo tega slovenskega narečja.

Tersko narečje
Govori se v Terski dolini v vzhodni Benečiji. Je živi muzej slovenskega jezika, saj nikoli ni bilo vezano na nobeno obliko knjižne uporabe. Uporablja muzikalni naglas in pogosto izpušča g, npr. ora namesto gora.

Rezijansko narečje
Govori se v Reziji. Velja za prehodno narečje med primorskimi in koroškimi narečji slovenskega jezika, ohranilo je veliko anarhizmov (jezikovnih ostalin), vendar pa ima tudi nekatere čisto svoje posebnosti.